C15 ACERT Tier 4i

C15 ACERT Tier 4i Generatoraggregat för landbaserad produktion

Begär en offert Hitta återförsäljare

Huvudspecifikationer

Maximal klassning
450ekW (562kVA)
450ekW (562kVA)
Minimal klassning
450ekW (562kVA)
450ekW (562kVA)
Bränsle
Diesel
Diesel

Översikt över funktionerna

Visar 1-6 av 6

Cat

EMCP 4.2-kontrollpanel

– Integrerat kontrollsystem och kommunikationsgateway
– EMCP 4.2 är standard och erbjuder grundläggande övervakning, dosering och skydd för motor/generator och ett öppet protokoll som medger enkel integrering
– Har mer avancerade alternativ, inklusive effektmätning, modbus-kapacitet, och programmerbara fristående utgångar
Cat

Produktsupport som erbjuds genom Cat:s globala återförsäljarnät

– Fler än 2 200 återförsäljare – Cat:s fabriksutbildade återförsäljartekniker kan underhålla alla delar i din Cat-produkt för oljeindustrin – Global tillgång till reservdelar, service och garanti – Vi har avtal för förebyggande underhåll med reparation innan fel inträffar
Cat

Produktsupport som erbjuds genom Cat:s globala återförsäljarnät

– Fler än 2 200 återförsäljare – Cat:s fabriksutbildade återförsäljartekniker kan underhålla alla delar i din Cat-produkt för oljeindustrin – Global tillgång till reservdelar, service och garanti – Vi har avtal för förebyggande underhåll med reparation innan fel inträffar – SOSSM-program anpassar prover av olja och kylvätska efter Caterpillars fastställda standarder för att avgöra följande:
Cat

Fler än 80 års erfarenhet av motortillverkning

Ägarskap av de här tillverkningsprocesserna gör att Caterpillar kan tillverka högkvalitativa och pålitliga produkter.
Cat

Fler än 80 års erfarenhet av motortillverkning

Ägarskap av de här tillverkningsprocesserna gör att Caterpillar kan tillverka högkvalitativa och pålitliga produkter.
Cat

Webbplats

För alla dina oljeindustriella behov kan du besöka www.cat.com/oilandgas.

Produktspecifikation för C15 ACERT Tier 4i

Maximal klassning 450ekW (562kVA) 450ekW (562kVA)
Minimal klassning 450ekW (562kVA) 450ekW (562kVA)
Emissions-/bränslestrategi U.S. EPA Tier 4 Interim U.S. EPA Tier 4 Interim
Insugningssystem Turboladdad, efterkyld Turboladdad, efterkyld
Grenrörstyp Torr Torr
Cylinderdiameter 5.4 tum 137.2 mm
Slaglängd 6.75 tum 171.4 mm
Slagvolym 927 tum³ 15.2 l
Motorstyrning och skydd ADEM A4 ADEM A4
Styrning för generatoraggregat EMCP 4.2 EMCP 4.2
Generator SR4B SR4B
Bränslesystem MEUI MEUI
Frekvens – hastighet 60Hz (1800 varv/min) 60Hz (1800 varv/min)
Bränsle Diesel Diesel
Längd 138 tum 3505 mm
Bredd 60 tum 1524 mm
Höjd 83 tum 2108 mm
Vikt 10420 lb 4726 kg

C15 ACERT Tier 4i Standardutrustning

Luftintagssystem

  • Kraftiga luftrenare med dubbla element
  • Serviceindikator

KYLSYSTEM

  • Monterat på kylarpaket (50 °C)
  • Insatser sida-vid-sida
  • Avtappningsledning för kylvätska med ventil på basens kant
  • Synglas för kylvätskenivå
  • Fläkt- och remskydd
  • Cat-kylvätska med lång livslängd
  • Övre och undre behållare i metall

Avgassystem

  • Torra avgasgrenrör

Bränslesystem

  • Primärt bränslefilter
  • Sekundärbränslefilter
  • Bränsleurluftnings pump
  • Bränslematarpump

Generator

  • S4RB, borstlös, enkelt lager, självmagnetiserad
  • Klass H-isolering
  • Slumpmässigt lindad
  • IP23 skydd
  • Cat DVR
  • Kustskydd

Reglage

  • ADEM A4 ECU
  • EMCP 4.2-kontrollpanel
  • Nödstoppsknapp

Smörjsystem

  • Oljekylare
  • Högeffektivt oljefilter
  • Avtappningsventiler för olja
  • Avskiljning av rökgaser
  • Kugghjulsdriven smörjoljepump

Monteringssystem

  • Kraftiga svetsad stålbas för oljeindustrin (skjutbar)
  • Vibrationsdämpande fästen
  • Konstruerad svetsad bas ger förbättrad slitstyrka (konstruktion med C-kanal)

Start-/laddningssystem

  • 24 V startmotor
  • 45A laddningsgeneratorer

Allmän

  • Färg – Caterpillar Gul, förutom skenor och kylare (blank svart)
  • Svänghjul och svänghjulskåpa – SAE nr 1
  • Motorns lyftöglor

C15 ACERT Tier 4i Tillvalsutrustning

Avgassystem

  • Gnistfångande ljuddämpare (25dBA och 35dBA)
  • Skydd för grenrör och turboaggregat
  • Expander

Generator

  • Magnetisering av permanentmagnet
  • 800A kretsbrytare
  • Reglage för utrymmesvärmare

Start-/laddningssystem

  • Kylmantelvattenvärmare med avstängningsventiler
  • Batterifrånskiljaren
  • Batteriställ med kraftiga batterier

Skyddssystem

  • Luftavstängning – giljotintyp

Produktbroschyrer och mer finns nu att ladda ner!

Jämför C15 ACERT Tier 4i med produkter som ofta jämförs.

Verktyg och experthjälp vid varje sväng

Mediegalleri

C15 ACERT Tier 4i

C15 ACERT Tier 4i

Se aktuella erbjudanden för  C15 ACERT Tier 4i

Visa fler erbjudanden