| Kapacitet | 174–222 m3 (228–290 yd3) 174–222 m3 (228–290 yd3) |
| Korgvikt | 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs) 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs) |
| Förväntad livslängd | 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel |
| Maskinmodell | 794 AC, 796 AC, 798 AC 794 AC, 796 AC, 798 AC |
| Materialtillämpning | Allt järnhaltigt och icke-järnhaltigt material, jordlager Allt järnhaltigt och icke-järnhaltigt material, jordlager |
| Optimal plats- och underhållstillämpning | EJ TILLÄMPL. EJ TILLÄMPL. |
| Korgvikt med standardkonfiguration | 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs) 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs) |
| Typisk fodervikt | 2 700 kg (6 000 lbs) 2 700 kg (6 000 lbs) |
| Fodermaterial | 450-500 BHN 450-500 BHN |
| Foderalternativ | Stenlåda, slät platta, stöttåligt Stenlåda, slät platta, stöttåligt |
| Tipphöjd | 1,4 m (4 fot 6 tum) 1,4 m (4 fot 6 tum) |
| Uppvärmning | Uppvärmning finns tillgänglig Uppvärmning finns tillgänglig |
HE Kroppen HE-korg – 794 AC
Begär en offert Hitta återförsäljareHuvudspecifikationer
- Kapacitet
- 174–222 m3 (228–290 yd3)
- 174–222 m3 (228–290 yd3)
- Korgvikt
- 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs)
- 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs)
- Förväntad livslängd
- 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel
- 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel
Översikt
Högeffektiv (HE) lastkorg
Cat®-korgen med hög effektivitet (HE) är en blandning av lättviktig design och slitstyrka för hög nyttolastkapacitet och lång livslängd. Den böjda bottenplattan ger slagtålighet utan att tungt strukturstöd behövs. Skyddstaket och förstärkningen runt hela konstruktionen ger styrka och hållbarhet. Fjäderplattor ersätter svetsade fogar i områden med hög belastning, vilket förbättrar hållbarheten.
Fördelar
Produktiv
HE-korgens låga vikt resulterar i klassens högsta nyttolastkapacitet.
Slitstarka
Över 3 miljoner beprövade drifttimmar visar på hållbarhet. Designen med stora öppna ytor möjliggör stötdämpning. En robust bakre ribba motstår skador vid tömning.
Effektiv
Cat®-trucklastkorgar är idealiskt dimensionerade och utformade för att fungera som en del av ett komplett transportsystem, vilket hjälper dig att uppnå hög produktivitet och lägsta möjliga kostnad per ton.
Produktspecifikation för HE-korg – 794 AC
Jämför HE-korg – 794 AC med produkter som ofta jämförs.
- Kapacitet
- 174–222 m3 (228–290 yd3)
- 174–222 m3 (228–290 yd3)
- Korgvikt
- 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs)
- 34 600–35 100 kg (76 300–77 500 lbs)
- Förväntad livslängd
- 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel
- 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel
- Kapacitet
- 186–237 m3 (243–310 yd3)
- 186–237 m3 (243–310 yd3)
- Korgvikt
- 39 600–40 100 kg (87 300–88 431 lbs)
- 39 600–40 100 kg (87 300–88 431 lbs)
- Förväntad livslängd
- 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel
- 40k+ timmar, 1–2 renoveringar/cykel
assignment Produktbroschyrer och mer finns nu att ladda ner!
Caterpillars produktbroschyrer och andra informationsdokument finns tillgängliga för din växande verksamhet.
Mediegalleri
Bilder
Videor
Vy ovanifrån
vy underifrån
vy från sidan
Kort video om HE-korgen
Video - Bodies Family Overview