| Drivaxelmoment vid maximalt tryck | 3037.3 lb/ft 4118 N·m |
| Drivmetod | Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel |
| Monteringsfästets utformning | Samma typ av fäste som på slirstyrda lastare Samma typ av fäste som på slirstyrda lastare |
| Hydraulik | Standardflöde Standardflöde |
| Optimalt hydraulflöde | 42–83 l/min (11–22 gallon/min) 42–83 l/min (11–22 gallon/min) |
| Optimalt hydraultryck | 145-235 bar (2100-3400 psi) 145-235 bar (2100-3400 psi) |
| Totalbredd – med fäste | 45.4 tum 1152 mm |
| Total längd – med fäste | 23.5 tum 598 mm |
| Total höjd | 36.8 tum 934 mm |
| Husdiameter | 9.9 tum 252 mm |
| Svängområde | 102 grader 102 grader |
| Svängområde (framåt/bakåt) | 120 grader 120 grader |
| Svängområde (V/H) | 102 grader 102 grader |
| Vikt | 366 lb 166 kg |
| Motordeplacement | 15 tum³ 250 cm³ |
| Bithastighet vid maximalt flöde | 71 rpm 71 rpm |
| Utgående sexkantsaxel, storlek | 2 tum 51 mm |
Jordborrar A41, slirstyrningsfäste
Begär en offert Handla nuHuvudspecifikationer
- Drivaxelmoment vid maximalt tryck
- 3037.3 lb/ft
- 4118 N·m
- Drivmetod
- Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel
- Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel
- Monteringsfästets utformning
- Samma typ av fäste som på slirstyrda lastare
- Samma typ av fäste som på slirstyrda lastare
Översikt
Jordborrarna från Cat® används för hålborrning för avsatser, stängsel, skyltar, träd och buskage i bygg-, jordbruks- och landskapsutformningstillämpningar.
Översikt över funktionerna
- A23 har variabel hastighet, kan köras i båda riktningarna, har en hydraulmotor av gerotortyp som genererar optimal bithastighet och utgående moment för lätta till medeltunga tillämpningar.
- A41 har variabel hastighet, kan köras i båda riktningarna, har en hydraulmotor av gerotortyp med enkelt reduktionsplanetsystem kopplad till en planetväxellåda för optimal bithastighet och utgående moment för medeltunga till tunga tillämpningar.
- A68 har variabel hastighet, kan köras i båda riktningarna, har en hydraulmotor av kugghjulstyp med dubbelt reduktionsplanetsystem kopplad till en planetväxellåda för optimal bithastighet och utgående moment för medeltunga till tunga borrkrav med höga prestanda.
Produktspecifikation för A41, slirstyrningsfäste
Jämför A41, slirstyrningsfäste med produkter som ofta jämförs.
Jordborrar
A41, slirstyrningsfäste
Vald
- Drivaxelmoment vid maximalt tryck
- 3037.3 lb/ft
- 4118 N·m
- Drivmetod
- Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel
- Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel
- Monteringsfästets utformning
- Samma typ av fäste som på slirstyrda lastare
- Samma typ av fäste som på slirstyrda lastare
Jordborrar
A23, minigrävmaskiner på 3 ton
- Drivaxelmoment vid maximalt tryck
- 1699.3 lb/ft
- 2304 N·m
- Drivmetod
- Gerotormotor – direktdrivning
- Gerotormotor – direktdrivning
- Monteringsfästets utformning
- 3 tons minigrävmaskin, direktinfästning
- 3 tons minigrävmaskin, direktinfästning
Jordborrar
A41, minigrävmaskiner på 3 ton
- Drivaxelmoment vid maximalt tryck
- 3038.8 lb/ft
- 4120 N·m
- Drivmetod
- Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel
- Gerotormotor – enkel planetreduceringsväxel
- Monteringsfästets utformning
- 3 tons minigrävmaskin, direktinfästning
- 3 tons minigrävmaskin, direktinfästning
assignment Produktbroschyrer och mer finns nu att ladda ner!
Caterpillars produktbroschyrer och andra informationsdokument finns tillgängliga för din växande verksamhet.
Mediegalleri
Bilder
360°-visning
Studiobilder
Vy framifrån
Vy uppifrån
Vy från vänster
Vy bakifrån
Vy underifrån
Vy från höger
Cat®:s jordborr i arbete på en 908M kompakt hjullastare
Cat®:s jordborr i arbete på en 277D allterränglastare